Kraków

Kraków to zabytkowe i kulturalne centrum Polski. 
Panuje tutaj niepowtarzalny charakter, który tworzą zabytki , historyczne kościoły, przepiękne, stare kamienice,
które zabierają nas w podróż w czasie.

Rynek Główny

Rynek Główny

Serce Krakowa

To tu możemy zobaczyc słynne Sukiennice, Kościół Mariacki, z którego wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał. Główny punkt na mapie turystycznej Krakowa. Datowany na około XIII wiek, plac o powierzchni prawie 40 000 m².

Miejsce, gdzie koniecznie trzeba zatrzymać się na chwilę w jednej z malowniczych kawiarni, by w cieniu podziwiać zabytkowe budowle, wsłuchać się w gwar spacerujących turystów, obserwować kolorowe kwiaty sprzedawane przez lokalne kwiaciarki, czy przejeżdżające dorożki będące już symbolem tego miejsca.

Stary Kleparz

Stary Kleparz

Targ z lokalną różnorodnością

Podobnie jak Kazimierz, kiedyś samodzielne miasto, w 1792 roku włączony do granic obszaru administracyjnego Krakowa. Sąsiadujący z Placem Matejki, przy którym mieści się Akademia Sztuk Pięknych i Kościołem Św. Floriana. Znane wśród lokalnej społeczności jako targowisko, na którym znajdzie się wszystko - począwszy od świeżych warzyw, owoców, słodyczy, a skończywszy na kwiatach i produktach codziennego użytku.

Kościół św. Floriana

Kościół św. Floriana

Patrona zawodów związanych z ogniem

Barokowa budowla, doskonale widoczna z okien pokoi Aparthotelu Mały Kraków. Kościół pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, obecny kształt uzyskał jednak około 1677-1684 roku. Trzykrotnie podpalany, mimo to znajdujące się wewnąrz relikwie św. Floriana przetrwały. Jego lokalizację legenda łączy ze sprowadzeniem relikwii św. Floriana do Polski. Według tradycji w tym miejscu w 1184 roku stanęły woły wiozące szczątki świętego i nie ruszyły dopóty, dopóki nie zdecydowano się postawić tam świątyni dedykowanej temu męczennikowi. Kościół stanowił początek królewskiej drogi koronowacyjnej lub pogrzebowej, stąd kierowano się ku Wzgórzu Wawelskiemu.

W latach 1949-1951 pracował tutaj jako wikariusz Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.

Do dziś w skarbcu kościoła przechowywany jest gotycki relikwiarz podarowany przez Władysława Jagiełłę, który został zdobyty w czasie pamiętnej bitwy grunwaldzkiej. To w tym kościele odbył się także ślub wybitnego polskiego artysty, Stanisława Wyspiańskiego.

Zamek na Wawelu

Zamek na Wawelu

Siedziba władców

Jest to miejsce, gdzie spotkasz królów, a nawet i smoka! Zamek pochodzący z XII wieku, będący jedną z najsłynniejszych budowli w Polsce.

Miejsce spoczynku królów, skarbnica bezcennych dzieł sztuki. Działając dziś jako muzeum, codziennie przyciąga ludzi z całego świata chcących zobaczyć jak niegdyś mieszkali królowie.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki

Ponad 1000-letni ołtarz

Powszechnie znany ze względu na słynny ołtarz Wita Stwosza,a także będący jednym z symboli Krakowa hejnał dochodzący z niższej wieży. Kilkakrotnie w swojej historii przebudowywany, do dziś jednak zachwyca swoim pięknem.

Pochodząca z XIII wieku budowla codziennie przyciąga liczne rzesze turystów i wiernych, którzy choć przez chwilę chcą podziwiać będące dziełem sztuki wnętrze.

Sukiennice

Sukiennice

Raj pamiątek i sztuki

Skupisko kramów, straganów uginających się pod ciężarem małych dzieł sztuki – począwszy od biżuterii, galanterii, rękodzieła a skończywszy na pamiątkach.

Budynek łączący w sobie charakter handlowy, kulturalny (siedziba oddziału Muzeum Narodowego) oraz historyczny. Obowiązkowa pozycja na liście krakowskich zabytków. 

Kazimierz

Kazimierz

Żydowska dzielnica

Niegdyś osobne miasto, dziś integralna dzielnica Krakowa. Miejsce przenikania się kultur - żydowskiej i chrześcijańskiej, znane ze swojego niepowtarzalnego klimatu i uroku. Swoją historią, zabytkami, atrakcjami przyciąga każdego, kto odwiedza Kraków choćby na chwilę.

Chwila relaksu w ogródku restauracji na ulicy Szerokiej przy dźwiękach muzyki klezmerskiej, chwila zadumy przy cmentarzu żydowskim, synagogach Tempel, Remuh, czy też nocne podjadanie słynnych zapiekanek z „okrąglaka” na Placu Nowym to tylko nieliczne sposoby na spędzenie czasu w miejscu o tak niezwykłej historii. 

Powrót
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij